Maratony Kolarskie / Bike Marathons 2013

Dział "Maratony Kolarskie" - redaguje Red. Agnieszka Gruszczyńska

Red.

Dział "Maratony Kolarskie" - redaguje Red. Agnieszka Gruszczyńska, do niej też należy zgłaszać wszelkie propozycje dot. działu, artykułów czy relacji z imprez kolarskich, kolejności publikacji artykułów jak też i ich pozycji, a także chęć współpracy z redakcją, z uwzględnieniem zainteresowania np. tym działem.

Pasje i ambicje Polskiego Klubu MTB

Prawda stara jak świat mówi, że w grupie jest siła - w sportowej tym bardziej. Grupa motywuje, grupa wspiera, no i kto lepiej zrozumie Twoją pasję jeśli nie członkowie grupy? Fajnie jest mieć obok siebie kogoś kto ogrania i współuczestniczy w Twoim szaleństwie. Zwłaszcza jeśli jest to sport tak wymagający jak MTB. Amatorskie kluby i drużyny są wspaniałym ptrzykładem na to, że z grupą po piersze lżej, po drugie ciekawiej, po trzecie bezpieczniej. To fantasyczne, że pasjonaci razem rozijają swoją pasję. Polski Klub Mtb polubiłam od razu, bo na posumowanie sezonu wybrali Góry Świętokrzyskie, a my górale świętokrzyscy wiemy, że nie ma fajniejszego miejsca na MTB.

Klub powstał w styczniu 2012 roku, jego członkami są przede wszystkim fani jazdy na rowerach górskich (MTB). Na sronie internetowej klubu w zakładce "sukcesy" znajduje się długa lista osiągnięć. Miło popatrzeć, że zawodnicy systematycznie zajmują miejsca na pudle. Klub powtał, i nie mogło być inaczej, po prostu z pasji. Pomysłodawcą był Piotr Całka:" Pomysł na Polski Klub MTB powstał w połowie ubiegłego sezonu (w 2011 przyp.red). Koncepcja wymagała kilku miesięcy, aby dojrzeć i wyjść na światło dzienne. Zainspirowała mnie stale rosnąca liczba zawodników oraz coraz większe zainteresowanie tą dyscypliną sportu. Postanowiłem dołożyć cegiełkę do dalszej popularyzacji MTB wśród amatorów. Wielu mnie pyta dlaczego właśnie MTB. Nie ma jednej odpowiedzi. W MTB jest magia, którą trudno ująć słowami. Wylane litry potu i walka z samym sobą podczas kilkudziesięciu kilometrów morderczego wyścigu jest w jednej chwili zastępowana nieogarniętą euforią podczas wjazdu na metę.

Nie da się tego opisać, trzeba to przeżyć". Rozumiem to doskonale, MTB jest niezwykle wymagające - pot, czasem łzy i radość po pokonaniu trudnej trasy - to stały element tego sportu. Pierwszymi zawdonikami Polskiego Klubu Mtb byli oczywiście założyciel – Piotr Całka, Jarek Zieliński, Wiola Gałązka, Daniel Miklaszewski, Zdzisław Siwiński, Bartosz Pruszczak, Rafał Doboszyński, Piotr Jakubowski. Zawodnicy mają swobodę w określaniu swojej listy startów. Przed sezonem drużyna określa strategię i wyznacza cykle maratonów, ktore są dla nich najważniejsze. W sezonie 2012 była to Świętokrzyska Liga MTB. W trakcie sezonu mocniejszy nacisk położyli na cykl maratonów Legii MTB. Ważne też dla dla drużyny pojedyncze starty w maratonach górskich (MTB Mataron, Cyklokarpaty) a także na starty w okolicy Warszawy (Mazovia, Poland Bike). Najaktywniejszym zawodnikeim jest Jarek Zieliński, który w sezonie 2012 wystartował ponad 30 razy, Piotr Jakubowski 26 startów w 2013 roku. Najmłodszy i najsłodszy zawodnik to Kacper Jakubowski – 6 lat, ma na swoim koncie 20 startów w sezonie 2013. Wspaniały klub, wspaniali zawodnicy, będę ich wspierać całym sercem.

Zostanie członkiem grupy nie jest trudne, trzeba wysłać na adres e-mail: biuro@polskiklubmtb.pl - swoje dane z opisem własnych dokonań kolarskich lub z opisem planów. Trzeba nas przekonać, że jest się pasjonatem kolarstwa - mówi prezes klubu. Obowiązkowo każdy musi potwierdzić, że będzie nas reprezentował w zgodzie z wartościami pielęgnowanymi przez klub, a zawartymi na stronie: http://polskiklubmtb.pl/wartosci-klubu/.

Zdjęcia: źródło - internet Tekst: Agnieszka Gruszczyńska Adjustacja: L. D.

Świętokrzyska Liga Rowerowa - Łagów

(PL) Świętokrzyska Liga Rowerowa, czyli SPECJALIZED WSÓŁSPORT MTBCROSS MARATON sezon 2013.

ŚLR to cykl maratonów w kolarstwie górskim, które odbywają się w najciekawszych zakątkach województwa Świętokrzyskiego. Same Góry Świętokrzyskie, jak wiemy nie powalają wysokością, najwyższy szczyt - Łysica 612 mnpm, natomiast dają możliwość na wytyczenie tras w 100 % mtb. Dzięki maratonom "Specialized WsółSport MTBCross Maraton" mamy możliwość poznania najciekawszych tras tych gór.

Pokonanie ich zmusza do dużego wysiłku i wykazania się sporymi umiejętnościami technicznymi, natomiast jestem pewna, że każdy rowerzysta będzie w pełni zadowolony i szczęśliwy po pokonaniu trasy. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich zainteresowanych kolarstwem górskim, amatorów oraz zawodników. Zmagają się oni na trzech dystansach od najtrudniejszej do najłatwiejszej: Master, Fan i Family.

18 sierpnia 2013 r. odbył się maraton w Łagowie. Trasy prowadziły przez najwyższe w rejonie Świętokrzyskim , dostępne rowerzystom góry w pasmie Jeleniowskim z takimi szczytami jak góra Jeleniowska, Szczytniak, czy Witosławska. Pasmo Jeleniowskie charakteryzuje się najwyższymi przewyższeniami pośród naszych gór, a to dało organizatorom możliwość na wytyczenie bardzo wymagającej trasy, która da radę nawet najwytrawniejszym zawodnikom. Trasa w Paśmie Jeleniowskim to kwintesencja MTB: trudne podjazdy i mocno techniczne zjazdy. Dodatkowo zawodnicy zmagali się z upałem, w cieniu było 30 stopni.

Na starcie stanęło 300 zawodników, którzy walczyli na trzech dystansach: Master - 74 km, Fan - 50 km, Family - 19 km. Zawodnicy zjechali z całej centralnej i południowo- wschodniej Polski: ze Świętokrzyskiego, Mazowsza, Małopolski, Śląska oraz Lublina i okolic. Z roku na rok rośnie popularność maratonów ŚLR , ze względu na interesujšce i wymagające trasy, co miłośnicy mtb bardzo cenią. Przejechałam niejedną trasę maratonu ŚLR i szczerze przyznam, że organizatorzy potrafią wycisnąć z tych naszych niewielkich gór to, co w nich najlepsze. Na trasach jest morderczo, niekonwencjonalnie, ciekawie i jednocześnie pięknie. Nigdy nie wiadomo, co czeka nas za następnym zakrętem. Znam organizatorów i wiem, że nigdy nie idą na łatwiznę, każda trasa planowana jest z pasją i z dbałością o to, żeby zawodnicy nie nudzili się ani minuty. Mam porównanie, ponieważ jeździłam w innych edycjach maratonów MTB i wiem, że u nas nie jest lekko. I właśnie to jest wspaniałe! Szczerze polecam te maratony jako miłośniczka moich kochanych Gór Świętokrzyskich i dobrego mtb.

Zapraszamy na stronę MTB CROSS http://www.mtbcross.pl/

Poniżej przedstawiamy wyniki maratonu Łagów 2013.

Dystans Master

tabelka w przygotowaniu...

Dystans Fan

tabelka w przygotowaniu...

Dystans Family

tabelka w przygotowaniu...

Kolejny maraton już za dwa tygodnie w Sobkowie daje możliwość poznania ciekawego miejsca na mapie imprez kolarskich.

Zapraszamy. Tekst i zdjęcia, kamera: Red. Aga Gruszczyńska

Videorelacja z Bike Maraton Wisła 2013

Powyżej relacja TVP Wrocław z VIII edycji Bike Maraton Wisła 2013 rozegranej w dniu 31 sierpnia 2013 r.

Maratony Kresowe: Wasilków 2013

"W dolinie rzeki, na skraju puszczy"

Długo czekaliśmy na ten dzień i solidnie się do niego przygotowywaliśmy. Gdy nadszedł, ubrani w klubowe koszulki, stanęliśmy wśród ponad 500 innych rowerzystów, na starcie pierwszego w tym roku Maratonu Kresowego. Każdy z nas chciał poczuć ducha sportowej rywalizacji i przeżyć wspaniałą rowerową przygodę. Nasze oczekiwania się spełniły. Był to bardzo udany debiut drużyny MTB Suwałki. Jako że byliśmy jednš z najliczniejszych ekip startujących w maratonie (23 osoby), nasze koszulki często przewijały się w tłumie kolarzy z całej wschodniej Polski. Nie zabrakło ich również na podium. W sumie zdobyliśmy 4 drugie miejsca i 2 trzecie.

Najbliżej zwycięstwa była Iwona Tasior, która przegrała zwycięstwo w kategorii Kobiety Fit o niecałe 20 sekund. Wielki zaś, ale ciężko wywalczoną niespodzianką było trzecie miejsce Zuzanny Andruczyk w kategorii Kobiety Sport. Obie panie startowały na dystansie Półmaraton (32 km). Mieliśmy też zawodników na dystansie Mini deklarowanym najmłodszym adeptom kolarstwa. W kategorii wiekowej Dzieci (do lat 10) drugie miejsce zajął Michał Tasior. Bardzo dobrą formą błysnął już na początku sezonu Paweł Grzyb.

Nasz zawodnik startujący na dystansie Półmaraton zajął w klasyfikacji generalnej wysokie 6 miejsce, co dało mu w swojej kategorii wiekowej (Elita) miejsce drugie. W wyśmienitej dyspozycji jest też Sylwester Szymański. W kategorii Super Master uplasował się na drugiej pozycji przedłużając serię sukcesów rozpoczętą w ubiegłym sezonie. Wśród najstarszych zawodników (kategoria Super Weteran) trzecią pozycję wywalczył niezniszczalny Dariusz Klin. Na trudnej trasie w Wasilkowie jest to niewątpliwie osiągnięcie godne podziwu.

Szczegółowe wyniki są dostępne na stronie organizatora www.maratonykresowe.pl . Organizatorzy uhonorowali również najstarszego zawodnika (70 lat) bioršcego udział w maratonie. Okazał się nim pan Jerzy Broc, który startował w barwach MTB Suwałki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom Maratonu Kresowego w Wasilkowie. Dziękujemy za sportową rywalizację i wspaniałą atmosferę, którą potrafią stworzyć setki ludzi połšczonych wspólną pasją.

MTBsuwalki

Maratony Kresowe - Drohiczyn 22. 06. 2013

Maratony Kresowe, Drohiczyn "W dolinie Góry Zamkowej" - 22 czerwca 2013r.

Maratony Kresowe - Michałowo, 9 czerwca 2013

Maratony Kresowe - Michałowo, 9 czerwca 2013

Maratony Kresowe - 1 maja 2013

Maratony Kresowe - 2013r.

Silesia Merida Bike Marathon Opava 2013 - Video Relacja

Jak widać Silesia Merida Bike Marathon Opava 2013 był niezbyt przychylny dla maratończyków, zwłaszcza śliskie i błotniste trasy.

Bike Maraton - Kluszkowce 2012

Relacja TVP Wrocław z IV edycji Bike Maraton 2012 podczas Joy Ride Fest w Kluszkowcach, 26 maja 2012 r.

Uphill Race Śnieżka - Karpacz, 7 sierpnia 2011

Archiwalny zapis Wrocławskiej Telewizji Regionalnej - Relacja z Uphill Race Śnieżka - Karpacz, 7 sierpnia 2011 r.