ABC Rowerzysty - Zaawansowane Porady:

(EN) ABC for Bikers... Lot of Advanced Advices for all bikers, also some advices about maintance of a bike...

(PL) ABC Rowerzysty, to dział, w którym jest mnóstwo zaawansowanych porad dla rowerzystów oraz nieco porad dotyczących konserwacji roweru

Zobacz również dział: Tanie Podróże

ABC Rowerzysty - Porady Ogólne:

Akademia Rowerowa Kross'a

Rower - jaki wybrać!?

Szukając roweru do jazdy w terenie musimy wziąć pod uwagę jaki rodzaj sportu lub turystyki rowerowej zamierzamy uprawiać, i w jakim terenie lubimy jeździć. Rodzina rowerów górskich, trekkingowych czy cross'owych jest bowiem bardzo zróżnicowana i można znaleźć w niej konstrukcje bardzo różnorodne. Powyżej videoporady, w których pokazujemy jaki rower wybrać do różnych zastosowań. W zależności od tego jaką jazdę lubimy i gdzie, i dokąd czyli jak daleko... Więcej porad na tej stronie: http://karnet.up.wroc.pl/~afogt/bike/equip/jakirowe.html

Rower - Jakie wyposażenie dodatkowe?

Film na temat tego jaki bagażnik do roweru warto wybrać i jaki będzie najlepszy. info: tomehoppl.

[Uwaga, tekst oryginalny, opinie zawarte w filmie lub informacja nie jest opinią Redakcji, a jedynie udostępnieniem materiałów znalezionych w sieci].

Wybranie dobrej sakwy do roweru powinno być przemyślane pod względem tego co się potrzebuje i na jakie wyprawy jeździ. Ja wybrałem takie jak w filmie i o takich mówię - wycieczki dalekie na kilka dni ze spaniem. Dlaczego takie a nie inne, o tym też w filmie. info: tomehoppl.

[Uwaga, tekst oryginalny, opinie zawarte w filmie lub informacja nie jest opinią Redakkcji, a jedynie udostępnieniem tychże]

Pierwsze wycieczki, ale gdzie i jak daleko?

(PL) Dla początkującego rowerzysty korzyści z podróżowania rowerem są niezbyt jasne, toteż zawsze oceniaj siły na zamiary. Zawsze pamiętaj aby twoje plany nie były zbyt sztywne - trzymaj się zasady, że zawsze możesz coś zmienić, wtedy twoje rozczarowania będą mniejsze... Czytaj relacje i doświadczenia z wypraw innych podróżników zanim sam wyruszysz. Tu za moment będą porady dla rowerowych globtroterów! Więcej o tym... wkrótce!

Rower, technika jazdy w terenie!

(PL) Jeden z najlepszych polskich zawodników ścigających się w XC i maratonach, uczy technicznych aspektów jazdy na rowerze.

Jaka odzież i obuwie na rower?

(PL) .....

Planowanie dalekich wypraw, co zabrać...

Pamiętaj, oceniaj siły na zamiary. Trasę zawsze planuj na luzie, tak aby można było w miarę potrzeb zmienić trasę.

Rower, konserwacja przed wyjazdem, awarie.

Oto kilka video-porad zanim wyruszycie w drogę!

Jak wyregulować przerzutkę tylną w rowerze? Co zrobić gdy łańcuch nam przeskakuje na koronkach kasety? Co zrobić gdy łańcuch się zakleszcza pomiędzy kasetą a szprychami czy kasetą a ramą roweru? Polecamy najbardziej kompletny poradnik dotyczący regulacji przerzutki tylnej! Info: bikeworldPL.

W tym odcinku zajmiemy się tematem, na pierwszy rzut oka, błahym, bo wymianą dętki w rowerze. W materiale zawarliśmy wiele praktycznych wskazówek i tricków oraz krok po kroku przedstawiliśmy czynności wymiany dętki w tylnym kole naszego roweru. Info: bikeworldPL.

W tym odcinku przedstawiamy Wam, jak poprawnie ustawić bloki i pedały SPD. Ich odpowiednia regulacja zapewnia nam komfort użytkowania, prawidłowe działanie i chroni nas przed kontuzjami.

Przewóz roweru samolotem

Niemal wszystkie linie zezwalają na przewóz roweru samolotem. Zazwyczaj, zasady przewozu umieszczone są na stronie internetowej przewoźnika. Przewóz roweru samolotem trzeba odpowiednio wcześniej zgłosić / zarezerwować przez internet albo poprzez "call center" przewoźnika.

Czasem, głównie w przypadku tanich linii lotniczych, istnieje możliwość wyboru roweru (sprzętu sportowego) podczas rezerwacji biletu. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie się do lotu. Istnieje kilka zasad które pozwolą na uniknięcie wszelkich niespodzianek na lotnisku:

 • należy odkręcić pedały
 • należy wypuścić powietrze z kół
 • należy przekręcić kierownicę by była ustawiona wzdłuż ramy
 • należy zapakować rower w karton, pokrowiec, bądź okleić folią (nie wszystkie linie tego wymagają) - na niektórych lotniskach jest możliwość nabycia specjalnych pokrowców lub jak np wymuszone przez ochronę lotniska na JFK w New Yorku: ofoliowanie za 17 USD.
 • należy się stawić wcześniej na lotnisku (najlepiej 2-3 godziny przed odlotem)

  Oto wykaz warunków poszczególnych linii w zakresie przewozu roweru:

  linia lotnicza opłata za rower (za 1 przelot)
  tradycyjne
  linie lotnicze
  (np. LOT, KLM
  Lufthansa)

  rower zawsze należy zgłosić poprzez
  call center linii lotniczej.
  Przewóz roweru jest zwykle bezpłatny
  jeżeli jego waga mieści się
  w bezpłatnym limicie bagażu.
   
  Air Baltic 30 EUR (z biletem), 40 EUR (osobno)
  Air Berlin 25 EUR (Europa), 40 EUR (œwiat)
  Aer Lingus 40 EUR
  Blue Air 25 EUR
  Easyjet 100 PLN (online), 140 PLN (lotnisko)
  Germanwings 30 EUR
  Iceland
  Express 
  25 EUR / 20 GBP
  LOT należy zgłosić w Call Center,
  bezpłatnie jeżeli w limicie 20 kg bagażu
  Norwegian 40 EUR / 300 NOK
  Ryanair 40 EUR / 40 GBP
  Wizzair 135 PLN (online) 180 PLN (lotnisko)

  Podane wyżej ceny pobrane zostały ze stron internetowych linii lotniczych. W celu potwierdzenia cen i warunków należy kontaktować się z call center poszczególnych przewoźników.