Przyroda wokół nas:

Kwiaty

Urzekający świat kwiatów, feria barw natury, zapachy, których nie przekaże nam obraz cieszący oczy, wyzwalający pragnienia by być wśród pól i łąk pełnych kwiatów.

Ptaki: Wielkie Migracje

Wielkie migracje ptaków odbywają się co roku na całym globie. Ptaki kierując się silnym instynktem, zmysłem orientacji i polem magnetycznym ziemi migrują przemieszczając się wg biologicznego zegara z odległych miejsc czasem wielu tysięcy km, jak w przypadku bocianów czy gęsi, żurawii.

Ptaki: Ptaki wód i łąk

Czaple, perkozy, błotniaki, kaczki, łabędzie, chruściele, brodźce i biegusy to tylko niektóre, wybrane rodziny ptaków żyjących nad naszymi wodami. Te i wiele innych zobaczymy w tym filmie. Zadziwi nas wielka różnorodność, zachwyci uroda. Film "Ptaki wód i łąk" jest kontynuacja serii filmów na temat regionu Niziny Mazowieckiej. Film otrzymał III nagrodę w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Ekologicznych Przysiek 2001

[Źródło YouTube: Sławomir Wąsik]

Drzewa, krzewy

Drzewa, były przed nami, są, i da Bóg... będą trwały...

Krajobrazy - Góry w ruchu, kanadyjskie skały

Wszystkie górskie krajobrazy zawierają historie: jedne czytamy, o jednych śnimy (marzymy), a jedne tworzymy.

Michael Kennedy

Zagrożony świat - Rwanda, Afryka

Republika Rwandy - państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma potężnymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandš na północy i Burundi na południu. Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy, Kraj tysiąca wzgórz (fran. Pays des Mille Collines /'pei d? mil kolin/; Igihugu cy'Imisozi Igihumbi w jęz. kiniarwanda). Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce.

Stolicą Rwandy jest 365-tysięczne Kigali. Miasto o niskiej zabudowie nie posiada zbyt wielu interesujących miejsc do zwiedzania. Posiada międzynarodowy port lotniczy. W okolicach wydobywa się rudy cyny.

Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Kraj jest najbardziej znany z jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń ostatnich lat - ludobójstwa w 1994 roku, w którym śmierć poniosło co najmniej 800 000 ludzi. W wyniku wojen zagrożone zostały bardzo poważnie tutejsze goryle górskie, zdziesiątkowane przez kłusowników traktujących je jako nosicieli afrodyzjaków, oraz przez uzbrojone hordy żądne krwi, strzelające do wszystkiego co się rusza.

W Rwandzie znajdują się trzy parki narodowe: Park Narodowy Wulkanów (ang. Volcanoes National Park), w którym występują zagrożone wyginięciem goryle górskie, Park Narodowy Lasu Nyungwe (ang. Nyungwe Forest National Park) i Park Narodowy Akagera (ang. Akagera National Park). Wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych znajduje się również w miejscowości Gisenyi nad jeziorem Kiwu.