Redakcja / o Nas

Redakcja - czyli nieco wiadomości o nas:

(ISSN 1731-1268)

Nasz Zespół Redakcyjny, to grupa ludzi w różnym wieku społecznie tworzących z pasją gazetę na potrzeby turystów kolarzy, współpracująca z korespondentami w Polsce jak i za granicą. Poniżej przedstawiamy wszystkich pasjonatów, bez których nie byłoby tej gazety...

Redaktor Naczelny MTST Cykloturysta - Lesław Dynak

Redaktor Naczelny - Lesław Dynak (rowerowy działacz społeczny, podróżnik, dziennikarz), projektant i współtwórca portalu MTST Cykloturysta.

Człowiek orkiestra, niestrudzony pasjonat turystyki kolarskiej i krajoznawstwa. Swoją przygodę z rowerem zaczął w wieku 4 lat - wiele lat temu, i to nieco anegdotycznie. Gdy ojciec zdobył dla niego pierwszy w życiu rowerek o wdzięcznej nazwie "BOBO", zawołał syna by go uświadomić jak się jeździ na rowerze. Jednak dla dodania mu odwagi zamontował tuż za siodełkiem kij od miotły ( tak się wtedy asekurowało pociechę, która nie łapała jeszcze równowagi). Syn jednak, gdy tylko ojciec zachęcił go do wejścia na rowerek, wdrapał się na siodełko, "depnął" ku zdumieniu ojca na pedały, ...i przepadł na dobrych parę chwil pokonując dystans ponad 1 kilometra po okolicznych uliczkach, za co, gdy tylko wrócił z pętli, dostał po głowie, bo diabli wzięli starannie przygotowywaną przez ojca naukę jazdy...

To tyle anegdota z życia wzięta. W życiu prywatnym ma wiele zainteresowań. Jego hobby to m. inn.: rower, fotografia, malarstwo, turystyka rowerowa, przyroda, krajoznawstwo, etnografia, podróże, architektura, dobra książka, muzyka i film, grafika komputerowa - skład gazet, broszur i reklam, oraz strony www. Swoją karierę redaktora, korespondenta i fotografa rozpoczął w nieistniejącym już miesięczniku Magazyn Kolarski "Rowery". Potem współpracował jako wolny strzelec z regionalnymi gazetami (np. Wieści), by w końcu związać się z bezpłatnym dwutygodnikiem "Gazeta Powszechna" (nieistniejąca już), gdzie zadebiutował serią artykułów - zdobywając uznanie wśród czytelników. Wkrótce potem niefortunnie przyszło mu założyć gazetę "Puls Śląska" (nieistniejąca już), gdzie był Redaktorem naczelnym, lecz trwało to tylko 9 miesięcy. Odszedł sam, bo jej wydawca oszukał go nie płacąc za pracę, wkrótce potem gazeta ta - padła. Niespełniony, poszukując celu w życiu założył w 1996 r.gazetę "Cykloturysta", którą wydaje i współtworzy do dziś. Ostatnio, współtworząc społecznie gazetę "Cykloturysta", zadebiutował w lecie 2004 r. na łamach katolickiego tygodnika "Gość Niedzielny" serią artykułów "Rowerem Po Diecezji Gliwickiej". Był to cykl 10 propozycji wycieczek rowerowych. W lipcu 2006 r., w tygodniku "Gość Niedzielny" ukazały się kolejne propozycje 5 wycieczek rowerowych po diecezji gliwickiej. Preferuje tanie sposoby podróżowania, ponad 95 procent podróży odbywa rowerem - z innych środków lokomocji korzysta z konieczności.

Wielokrotnie startował w maratonach i wyścigach kolarskich w Polsce i w ówczesnej Czechosłowacji na dystansach 100, 200, 300 km oraz w 24 godzinnym maratonie pokonując ok. 330 km w 11, 5 h (w peletonie, po pętli: ok. 7,5 km) - co jest jego życiowym rekordem. Pierwsza wyprawa rowerowa, to wyjazd do ówczesnej Czechosłowacji w 1978 roku na Zaolzie i Morawę, Następna dość dramatyczna wyprawa w 1981 r. do dawnej Jugosławii przez Czechosłowację i Węgry pod Albanię - ok. 4000 km, z aresztowaniami, najpierw na Węgrzech, potem na pograniczu Austrii i Włoch - gdzie został ostrzelany przez strażników granicznych, którzy wzięli go za przemytnika. Dramatyczna ucieczka do wolnej Europy... z obranym celem - USA.

Kolejne wyprawy po powrocie do kraju skierowane były wciąż na południe - Czechy, Słowacja, Węgry, gdyż uwielbia ciepło... Największa wyprawa życia, to samotna podróż rowerem do Królestwa Maroka w 1995 roku - przez Czechy, Słowację, Austrię, Włochy, Monako, Francję Hiszpanię i Gibraltar. Przez 2,5 miesiąca pokonał ok. 6000 km docierając do Casablanki (razem ok. 12000 km - tam i powrót), gdzie zatrzymała go powódź, która pośrednio uniemożliwiła dotarcie na Wyspy Kanaryjskie będące w wyprawie przysłowiową kropką nad " i " oraz ostatecznym celem podróży.

Planuje samotną wyprawę rowerową do Azji Wschodniej i Indonezji - ok. 7000 km. Swoje wyprawy lubi rozpoczynać spod domu w Gliwicach - gdzie mieszka, by potem gnany ciekawością sprawdzać..."co jest za następną górką", nie zważając, że każda następna nieuchronnie oddala go jednak od kraju. Wtedy dopiero odczuwa potęgę świata, który warto wciąż odkrywać, bo tak szybko się zmienia..

Vice - Administrator / Webmaster - Przemysław Łada

Vice- Administrator / Webmaster - Przemysław Łada - Gliwice (administrator stron www, współorganizator Rajdów Cykloturysty, uczestnik maratonów), współtwórca portalu MTST Cykloturysta.

W 2001 brał udział w naszej wyprawie rowerowej (11 dni) zorganizowanej przez MTST "Cykloturysta" do Czech w rejon Olomoucko na słynnś imprezę "Cykloflora Olomouc" - organizowanś przez naszego przyjaciela Milana Motl'a - z wjazdem na Pradziada (1492 mnpm). Uczestniczył we wszystkich edycjach i seriach maratonu kolarskiego "Silesia Cup - Audax Marathon zdobywając w finale 3 edycji w 2003 r. - seria "C", zaszczytne 2 miejsce na dystansie 150 km. Jak na razie zbiera siły na kolejne edycje maratonu - ciekawe, kiedy wreszcie się zbierze....

Jego hobby to: turystyka rowerowa, muzyka, tworzenie stron www. Ukończył Studia na Politechnice w Gliwicach. Obecnie jako doradca techniczny, współtworzy wraz z red. naczelnym internetowe wydanie gazety.

Vice - Redaktor nacz. - Teresa Dynak

Vice-Redaktor nacz. - Teresa Dynak - Gliwice (rowerowa działaczka społeczna - mamusia).

Urodzona w Narajowie na Kresach Wschodnich pokochała rower i turystykę, cieszy się że współorganizując Rajdy Cykloturysty, może sprawić komuś radość, także tym, którzy ją z radością witają na rajdach. Kocha góry, przyrodę (ma jak to się mówi rekę do kwiatów), marzy o własnym ogrodzie, ale przede wszystkim o podróżach.

Turystykę uprawiała od zawsze, jednak rowerem zainteresowała się za namową syna Leszka. Było to w 1984 r. Niespodziewanie, po stanie wojennym (choć niewiadomo kto w Polsce i z kim wojował, skoro Polska była wówczas ludowa, a władzę sprawował lud ?... przyp. redakcji) zostały otwarte granice na zachód... No, no, oczywiście, że jeszcze nie na ten właściwy - czytaj na dawną DDR czyli Niemiecką Republikę Demokratyczną, skorzystaliśmy niezwłocznie z okazji i dopisaliśmy się na listę zaproszenia (lipnego - bo impreza też była lipna, byle tylko ktoś skasował pieniądze za zaproszenie). Dla mamusi pożyczony został składany rower, byle tylko przekroczyć z nim granicę. Tam jednak okazało się, że mamusię ogarnął wówczas strach, gdyż jak twierdziła - zapomniała jak się jeździ na rowerze. Nie mogłem w to uwierzyć, ale fakt był faktem i mamusia bojąc się wywrotki prowadziła rower przez 30 km. Po kilku niezbyt przychylnych jej słowach, pokonała wreszcie strach i przejechała kilkadziesiąt metrów. Dziś daje sobie znakomicie radę. Ma na swoim koncie udział w wielu rajdach polskich i zagranicznych. Zwiedziła Czechy, Słowację, Austrię i Niemcy na rowerze. Podróżuje także innymi środkami lokomocji; autobusem i pociągiem (zwiedziła w ten sposób Czechy, Berlin Zachodni, Niemcy, Rosję, Ukrainę i Węgry), ale mamy nadzieję, że przekona się do samolotu!?

Redaktor / Korespondent - Agnieszka Gruszczyńska

Redaktor / Korespondent - Agnieszka "Gruszka" Gruszczyńska z Kielc - wielka pasjonatka turystyki rowerowej. Miłośniczka poznawania świata z perspektywy dwóch kół swojego roweru crossowego. Jej hobby to fotografia i język rosyjski. Wielbicielka literatury rosyjskiej i filmu rosyjskiego. Marzy o rowerowych podróżach do byłych republik byłego ZSRR, szczególnie do Inguszetii, Dagestanu i Czeczenii oraz najtrudniejszej na Półwysep Kolski. Jej lubione regiony na rower to ukochane Góry Świętokrzyskie i Ukraińskie Zakarpacie. Czasem, aby się sprawdzić, startuje w maratonach kolarskich lub im kibicuje. Obecnie od sierpnia 2013 r. współtworzy i redaguje Portal Redakcji Cykloturysta oraz profil na Facebooku.

Redaktor / Korespondent - Krzysztof Webs

Redaktor / Korespondent - Krzysztof Webs - Gliwice (artysta-malarz, podróżnik).

Urodził się w Rudzińcu koło Gliwic. Mieszka i pracuje w Gliwicach jako ochroniarz osób i mienia. Artysta-malarz, tworzy sceny rodzajowe wynikające z obserwacji otoczenia lub własnych przeżyć i wspomnień. Bliskie są jemu wydarzenia, obyczaje, obrzędy i legendy śląskie. Lubi malować wspierając się wyobraŸnią i swobodnym traktowaniem tematu. Równocześnie maluje na szkle omijając wszelkie kanony sztuki ludowej. Tematyka jego malarstwa na szkle jest różna, ale dominującym motywem są zabytki Śląska oraz sceny rodzajowe i historyczne. W szczególności interesują go obiekty będące w ruinie a mające burzliwą historię. Fascynujące zamiki i warownie jurajskie.

Bliskie są mu zespoły pałacowe Śląska i liczne kościoły, w tym urocze kościoły drewniane i kaplice przydrożne. Malarstwo to wymaga dużej precyzji, które mimo tego nadal doskonali i rozwija. Wielokrotny laureat konkursów (m.in. "Rudzkiej Jesieni", "Od Gminy do Województwa", w Katowicach, Ogólnopolskiego Konkursu o Lampkę Górniczą wWałbrzychu, "Ogólnopolskiego Salonu Malarstwa Intuicyjnego" w Puławach, "Talent - Pasja - Intuicja" w Katowicach, "Konkursu im. Pawła Wróbla"), 16 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 80 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Pekinie - Chiny, Opavie i Karvinie - Czechy, Halle - Niemcy.

Zwiedził na rowerze wiele zakątków Polski samotnie oraz z żoną Bożeną. Z kolegą Józkiem Fuksem - z Pyskowic, zwiedził w wyprawie rowerowej "Rowerem przez Przełęcze Karpat" w 2002 r. Ukrainę, którš opisywaliśmy w gazecie przez kilka numerów. W 2003 r. w wyprawie "East Europe - Bike Expedition 2003", pod patronatem prasowym naszej redakcji poprzez Litwę, Łotwę i Estonię dotarł (także z Józkiem Fuksem) do Finlandii. Opis tej wyprawy gościł przez 5 wydań na łamach gazety, zdobywając sympatię wśród czytelników za pisane swojskim językiem barwne opisy wyprawy.

W czerwcu 2005 r. powrócił wraz z kol. Józkiem z kolejnej wyprawy, tym razem na Krym, której relację przeczytacie wkrótce na łamach gazety.

Obecnie swoje wyprawy odbywa samotnie, lub ze swoją żoną Bożeną.

Redaktor / Korespondent - Marian Kotarski

Redaktor / Korespondent - Marian Kotarski - Myszków (dziennikarz, aktywny działacz społeczny).

Stały korespondent Gazety Cykloturysta, aktywny działacz społeczny na terenie Myszkowa. Prezes Klubu M-2 w Myszkowie. Członek Zarządu Głównego Komisji Turystyki Kolarskiej PTTK w Warszawie. Znakomity krajoznawca, pedagog propagujący wśród młodzieży zamiłowanie do Ojczystego kraju poprzez zachętę do uprawiania turystyki rowerowej w Klubie M-2 Myszków.

Redaktor / Korespondent - Michał Kasperczyk

Redaktor / Korespondent - Michał Kasperczyk - Tychy (dziennikarz, fotoreporter, korespondent terenowy).

Stały korespondent Gazety Cykloturysta, aktywny działacz społeczny na terenie miasta Tychy, red. serwisu NOL Tychy. Wielokrotnie uczestniczył w Rajdach Cykloturysty zdobywając czołowe miejsca. Sympatyk Cykloturysty spontanicznie zangażowany w wiele akcji na rzecz rowerzystów, propagator rowerowej kultury jazdy, sekretarz KTK "Gronie" Tychy, aktywista Tyskiej Masy Krytycznej.

Woluntariuszka / Rajdy Cykloturysty - Agata Łada

Woluntariuszka / Animatorka oprawy Rajdów Cykloturysty - Agata Przybylska - Gliwice (współorganizatorka rajdów Cykloturysty).

Wielokrotnie pomagała społecznie wraz z Przemkiem Łada w organizacji rajdów organizowanych przez MTST Cykloturysta.

Redaktor - Ryszard Skonieczny - Żory .

Redaktor - Ryszard Skonieczny - Żory (dziennikarz, działacz społeczny).

Stały korespondent Gazety Cykloturysta, aktywny działacz społeczny na terenie Żor. Prezes Klubu "Wandrus" w Żorach.

Współpraca - Korespondenci:

Dariusz Adamek -Tarnowskie Góry (KTR Jutrzenka), Andrzej Beger - Chojnice (CHTMR Cyklista), Ewald Bereska (Gronie - Tychy), Dariusz Biedak - Podlasie (KTK "Doktorek"), Tomasz Blachucik - Bytom (BTKK Catena), Włodzimierz Błachut - Katowice (Wagant), Zbigniew Boroński - Warszawa (ZG KTKol.), Rudolf Cop - Czerwionka-Leszczyny (Koło Ramża), Adam Czerniawski - Gliwice (TKK im. Wł. Huzy), Robert Filipski (Próba Mamuta), Jerzy Formela ( ), Marian Gruchel - Wuppertal (D), Henryk Hadasz - Kędzierzyn-Kożle (KKiOP - Gliwice), Rafał Herman - Chorzów (Przygoda), Marzena Kasińska ( ), Michał Kasperczyk - Tychy (KTK Gronie), Zenon Kaszowicz - Bytom (BTKK Catena), Marian Kotarski - Myszków (Klub M-2), Edward Kutyła - Jastrzębie Zdrój (PTTK Jastrzębie Zdrój), Andrzej Likos - Radlin (KTKol. Sokół), Zbigniew Machura - Lelów (SKT Przyrów), Renata Major - Jastrzębie Zdrój (Wiercipięta), Stefan Mehlich - Żory (STK Wandrus), Kazimierz Okoński - Tychy (KTK Gronie), Krzysztof Plamowski - Ustrzyki Dolne (BTC), Łukasz Przybył - Zabrze (WD-40), Robert Respondowski - Gliwice, Piotr Rościszewski - Gliwice (KZTT-Pyskowice), Józef Siejda - Katowice (Wagabunda), Ryszard Skonieczny - Żory (STK Wandrus), Tomasz Szot - Gdańsk (Harpagan), Kuba Terakowski ( ), Agnieszka Wojtasik - Myszków (Klub M-2), Leszek Wolny - Katowice (Wagabunda), Marek Zając - Piekary Śląskie (Huragan - MOSiR), Józef Woryna - Żory (PTTK Koło Sokół), Roman Żyła - Siemianowice (Swobodni). Razem: 37!